MONTAŻ PŁYT POLIWĘGLANOWYCH

Sposoby montażu płyt z poliwęglanu komorowego oraz litego

Montaż płyt z poliwęglanu komorowego podstawowe zasady:

  • Kierunek ułożenia płyt poliwęglanu komorowego w dachach płaskich: płyty kładziemy ZAWSZE kanalikami po spadzie (czyli komory mają iść od góry do dołu zadaszenia ). Kanaliki nie powinny być w poziomie. Przyczyna jest prosta – woda i kurz lub insekty zatrzymają się w kanaliku ustawionym poziomo – daszki proste
  • zadaszenia łukowe – montaż płyt z poliwęglanu komorowego musimy rozplanować tak by wyginać poliwęglan wzdłuż komór – daszki łukowe
  • Otwory montażowe które wiercimy w poliwęglanie komorowym zawsze muszą być szersze niż wkręty montażowe (wykonujemy dylatację), co zapobiegnie pęknięciu płyty w chwili rozprężenia, bądź ściśnięcia pod wpływem zmiany temperatury. Pamiętajmy, że w Polskich warunkach różnica temperatur (amplituda) nierzadko przekracza 50 stopni C w ciągu roku
  • Dachy z poliwęglanu komorowego powinny mieć spad nie mniejszy niż 5°
  • Wiercimy wiertłem do metalu nie bliżej niż 4 cm od brzegu płyty
  • Płyty możemy ciąć piłą tarczową lub ręczną o drobnych zębach, w niektórych przypadkach nawet nożykiem do tapet montujemy stroną z filtrem UV w stronę słońca – zazwyczaj informuje o tym odpowiednia naklejka
  • Podczas montażu poliwęglanu komorowego nie należy chodzić bezpośrednio po płytach. Należy podłożyć szeroką deskę.

Polecamy dwa sposoby łączenia płyt z poliwęglanu kanalikowego:

1. Za pomocą profilu dociskowego A-01, który powinien być zaopatrzony w uszczelki z EPDM S-229 (patrz rysunek 1 mocowanie płyt poliwęglanów komorowych)- ten sposób montażu sprawdzi się tylko wtedy kiedy pod miejscem łączenia mamy element konstrukcyjny zadaszenia w postaci łaty bądź krokwi, do którego będziemy mogli przykręcić za pomocą śrub z uszczelką (typu np. farmer) profil łączący na którym oprą się krańce łączonych płyt. Polecamy zastosować również gumową uszczelkę EPDM S-228 (na poniższym rysunku oznaczona symbolem D2). Uszczelka od spodu pozwoli zmniejszyć uciążliwe odgłosy charakterystycznego stukania poliwęglanu komorowego rozszerzającego się, bądź kurczącego pod wpływem zmiany temperatury. Wspomniane odgłosy przypominają dźwięk spadających kropel deszczu na zadaszenie. Podsumowując używamy: od góry A-01 + S-229 podwójnie na każdy metr bieżący, oraz S-228 od dołu.

montaż poliwęglanu komorowego

2. Jeśli nie ma od spodu do czego się wkręcić (brak krokwi w miejscu w którym wypadło łączenie płyt), to stosujemy wtedy profil dolny D-01 (patrz rysunek mocowanie płyt komorowych sposób 2), który również należy zaopatrzyć w uszczelki z EPDM S-229 rys.2 mocowanie płyt poliwęglanu kanalikowego, przy zastosowaniu profilu dolnego D-01.

montaż płyt poliwęglanowych z profilem dolnym

Można też łączyć płyty poliwęglanowe komorowe i lite za pomocą bezbarwnego profilu łączącego z poliwęglanu (typ H), ale my nie rekomendujemy takiego rozwiązania, z uwagi na brak zapewnienia szczelności połączenia. Te profile stosowane są głównie do połączeń płyt z poliwęglanu komorowego wewnątrz pomieszczeń (ścianki działowe, sufity podwieszane). Na zewnątrz wszelkiego rodzaju pionowe połączenia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których z powodzeniem stosowane są połączenia profilem typu H np. PC-H10 dla komorówki 10 mm.

Polecamy też zastosować uszczelkę dolną na całej konstrukcji. Ma to na celu wyeliminowanie stukania i trzasków, które mają związek z tym, że płyta rozszerza się i kurczy pod wpływem zmian temperatury. Jeśli nie będą Państwu przeszkadzały te dźwięki – przypominające stukot jak przy delikatnym opadzie deszczu – kilka stuknięć na sekundę nasilających się w momencie nasłonecznienia, bądź zacienienia płyty. Zamykanie i zabezpieczenie płyt z poliwęglanu komorowego: Taśmą pełną (np. TZ-Z38) zamykamy kanaliki od góry. Taśma pełna ma na celu szczelnie zabezpieczyć płytę – przed dostawaniem się kurzu, bądź insektów. Natomiast taśmą paro-przepuszczalną (np. TZ-P38) zamykamy kanaliki od dołu. Taśma paro-przepuszczalna zapobiega skraplaniu się wody w kanalikach płyty. Woda, która utworzy się w kanalikach płyty zlewa się i opuszcza płytę przez taśmę paro-przepuszczalną. Zarówno taśmę pełną i paro-przepuszczalną należy dodatkowo zabezpieczyć przed mechanicznymi uszkodzeniami profilem poliwęglanowym typu C bądź U (np. PC-U10), lub profilem aluminiowym typu F z kapi-noskiem (np. AL-F10).

taśmy paro-przepuszczalne i profile zabezpieczające poliwęglanu komorowego

Podane przykładowe kody akcesoriów montażowych są dedykowane dla płyt z poliwęglanu komorowego o gr. 10 mm. Zalecamy stosowanie podkładek grzybkowych, które służą do przykręcania poliwęglanu komorowego do konstrukcji zadaszenia. Pozwalają one równomiernie rozłożyć siły docisku na większej powierzchni niż np. śruba typu farmer. Posiadamy podkładki grzybkowe w kolorach białym, oraz brązowym.

podkładki grzybkowe mocowanie poliwęglanu

Nasze płyty poliwęglanowe posiadają Aprobaty Techniczne ITB (AT-15-7751/2008; AT-15-3518/2009) i liczne certyfikaty zagraniczne. Poliwęglan jest tworzywem sztucznym trudno zapalnym.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, oraz udziale w wykonaniu ponad 10.000 Zadaszeń na terenie całej Polski i Europy, kupując materiał u nas możesz liczyć na w pełni profesjonalne fachowe doradztwo.